شلیل و خواص آن

پنج‌شنبه 17 دی 1394 ساعت 13:23

شلیل و خواص آن

شلیل به انگلیسی،شلیل انجیری،شلیل در بارداری،شلیل شمس،شلیل خواص

یکی از میوه های خوشمزه تابستانی شلیل است که طرفداران زیادی دارد.جالب است بدانید که شلیل که شباهت زیادی به هلو دارد چیزی در حدود 2000 سال پیش از کشور چین پیدا شده است. در واقع 95 درصد شلیل های رشد یافته در ایالات متحده در کالیفرنیا پرورش می یابند. لازم به ذکر است که بیش از 150 وارتیه ی مختلف از شلیل موجود است که از دو وارتیه ی اصلی به وجود آمده اند؛ clingstone و freestone. بعضی شلیل ها به رنگ سبز و بعضی دیگر به رنگ های زرد و قرمز و نارنجی می باشند.

شلیل،خواص شلیل

بهتر است بدانید که شلیل  غنی از آنتی اکسیدان هایی است که با رادیکال های آزاد در سلول ها می جنگد. آنتی اکسیدان های موجود در شلیل در بدن به ویتامین A تبدیل می گردد.جالب است بدانید که شلیل  از بیوفلاونوئیدها و کاروتنوئیدها می باشد. در واقع شلیل غنی از لوتئین و لیکوپن است. البته لوتئین مسئول رنگ قرمز، نارنجی و زرد در میوه ها و سبزیجات است. قابل ذکر است که این فیتوکمیکال ها به ویژه برای پیشگیری از بیماری های قلبی، بیماری های چشمی مانند دژنراسیون ماکولار و سرطان مفید می باشد.

شلیل،خواص شلیل
گفتنی است که شلیل همچنین حاوی ویتامین C ی بالایی است همه ی شما می دانید که ویتامین C، به عنوان یک آنتی اکسیدان از خیلی از بیماری ها مانند بیماری های قلبی عروقی و … پیشگیری می نماید و برای سلامت پوست و لایه های محافظتی بدن مفید است. جالب است که این ویتامین پوست انسان را با طراوت نگاه می دارد و باعث جوانی پوست می شود. در واقع از تأثیرات دیگر این ویتامین، می توان به افزایش جذب آهن موجود در غذا اشاره کرد.

شلیل،خواص شلیل
نگهداری از شلیل :بهتر است بدانید شلیل باید در جامیوه ای یخچال به مدت زمان حداکثر یک هفته در یک کیسه ی پلاستیکی نگه داری شود. برای افزایش مدت زمان نگه داری شلیل می توانید آن را فریز کنید و یا به صورت کمپوت در بیاورید.لازم به ذکر است که هسته ی شلیل را نباید بخورید زیرا دارای ماده ای به نام آمیگدالین است که در بدن تبدیل به سیایند می شود. در واقع سیایند یک سم قوی است که هنگامی که خورده می شود یا وارد بدن می شود می تواند باعث بیماری های شدید و خطرناکی و یا حتی مرگ شود. پس هسته ی شلیل را میل ننمایید.

شلیل،خواص شلیل

از این میوه خوشمزه برای کمپوت هم می توانید استفاده نمایید.

شلیل و خواص آن

مطالب مرتبط:

هلو

زردآلو

سیب

آلو قرمز

آیا شما هم وسواس دارید؟

دوشنبه 14 دی 1394 ساعت 06:36

آیا شما هم وسواس دارید؟

وسواس,بیماری وسواس,وسواس در بارداری,علائم وسواس,درمان وسواس,درمان وسواس با طب سوزنی,مواد غذایی مناسب برای درمان وسواس,وسواس را چگونه درمان کنیم,وسواس در کودکان,وسواس در بزرگسالان,وسواس در نوزادان,وسواس در بهار,وسواس در تابستان,وسواس در پاییز,وسواس در زمستان,آشنایی با وسواس,همه چیز در مورد وسواس,وسواس واگیردار است,وسواس و درمان آن,ورزشهای مناسب برای درمان وسواس

آیا شما هم وسواس دارید؟

به گزارش بی اس ام اس : اختلال وسواسی یک نوع اختلال اضطرابی ناتوان کننده است. در این اختلال مدام افکار مزاحم و ناخواسته ای شکل می گیرند که فرد نمی تواند از دست آنها خلاص شود. مثلاً ممکن است فرد دائماً از این که همه اجسام آلوده هستند هراس داشته باشد و برای رهایی از این هراس مکرراً دستها و اجسام را بشوید. وسواس شستشو یک نوع از اختلال وسواسی به شمار می رود. اختلال وسواسی از انواع خفیف تا بسیار شدید می تواند باشد و می تواند موجب آشفتگی زندگی فردی و اجتماعی شده و حتی کار یا تحصیل فرد را مختل کند.

علت ایجاد وسواس چیست؟
علت دقیق ایجاد وسواس مشخص نشده است ولی علل مختلفی از جمله علل مربوط به مغز، عوامل ژنتیکی و محیطی بر آن تاثیر دارند. تصویر برداری از مغز در بیماران نشان می دهد که فعالیت مغز این افراد الگوی متفاوتی دارد و فعالیت قسمت خاصی از مغز در آنها غیر طبیعی است. این یافته ها و نیز به هم خوردن تعادل واسطه های شیمیایی خاصی مانند سروتونین ممکن است با بیماری در ارتباط باشد.

آیا شما هم وسواس دارید؟

علائم اختلال وسواسی چیست؟
وسواس یک بیماری مزمن و طولانی مدت است. ممکن است علائم زمانی افزایش و زمانی کاهش یابند. درمان، علائم بیماری را تخفیف می دهد ولی ممکن است برخی از علائم مدتی پس از شروع درمان نیز باقی بمانند. اضطراب شایع ترین علامت این بیماری است. مثلاً ممکن است فرد احساس کند که اگر یک کار خاص را انجام ندهد اتفاق وحشتناکی رخ می دهد. یا ممکن است مکرراً اجاق گاز ، شیر آب، بخاری، قفل در و … را چک کند و اگر این کار را نکند احساس اضطراب شدید، پریشانی و بی کفایتی به فرد دست می دهد. وسواس چک کردن یکی دیگر از انواع وسواس است.

نشانه های اختلال وسواسی شامل :
١- وسواس :

افکار نا بجا، تکرار شونده، ناخواسته و اجبار کننده ای است که افکار طبیعی فرد را مختل می کند و موجب اضطراب یا هراس می شود. این افکار می توانند فجیع و بیرحمانه، جنسی و یا به صورت ترس از بیماری باشد. و یا مانند ترس زیاد از صدمه دیدن خود یا افراد مورد علاقه ، نیاز شدید به این که باید همه ی کارها کاملاً دقیق و صحیح انجام شوند ، هراس از آلودگی و کثیفی اشیا و…

آیا شما هم وسواس دارید؟

٢- اضطرار و اجبار :
رفتارها یا کارهای عمدی است که برای کنترل افکار وسواسی مکرراً انجام می شوند. فرد به این روش تلاش می کند تا از دست افکار آزار دهنده خود خلاص شود. مانند شستن مکرر یا چک کردن مداوم کاری که انجام شده ، شمردن مکرر یک عمل مانند شمردن مکرر دفعات شستشو ، تکرار کردن کارها مثلاً چیدن مکرر اشیا برای این که منظم شوند ، جمع آوری و انباشتن اشیا خاص و…
افراد مبتلا در آگاهی از بیماری خود متفاوتند. ممکن است گاهی متوجه باشند که افکارشان صحیح نیست و گاهی عمیقاً به آن معتقد باشند.

چگونه اختلال وسواسی تشخیص داده می شود؟
تشخیص اختلال وسواسی با توجه به علائم آن، تاریخچه بیماری و معاینه توسط پزشک صورت می گیرد. وسواس یا اجبار به انجام کار خاص وقت گیر بوده و معمولاً بیش از یک ساعت در روز طول می کشد. همچنین به میزان زیادی روال عادی زندگی روزمره، کار، روابط اجتماعی یا تحصیل فرد را مختل می کند.

اختلال وسواسی چگونه درمان می شود؟
درمان اختلال وسواسی از طریق مشاوره، روان درمانی و همچنین به وسیله داروها صورت می گیرد. داروهای ضد افسردگی خاصی هستند که بر واسطه های شیمیایی مغز مانند سروتونین اثر می کنند. برای تاثیر این داروها بر افکار و رفتارها ممکن است به چند هفته زمان نیاز باشد. روان درمانی نیز از طریق روش رفتار شناختی انجام می شود. با مواجهه تدریجی با عامل هراس و خودداری از انجام کارهای خاص به مرور از اضطراب و هراس فرد کاسته می شود. مثلاً اگر وسواس شستشو دارید مکرراً شیئی را که تصور می کنید آلوده است لمس کنید و پس از آن دستهای خود را نشویید. اگر این کار را تکرار کنید به تدریج از هراس و اضطراب شما کاسته خواهد شد. این کار در مورد افکار نا بجا نیز موثر است. بهترین روش ،استفاده همزمان از دارو و روان درمانی است.

آیا شما هم وسواس دارید؟